DSP

DSP (8)

در این بخش مطالب مفیدی در ارتباط با کار با نرم افزار CCS ارائه می گردد.

شنبه, 01 مهر 1396 ساعت 08:20

استفاده از سیمولاتور در نسخه 6

نوشته شده توسط

در نسخه 5 نرم افزار Code Composer Studio در صورتی که برد ندارید می توانید از سیمولاتور استفاده کنید.در نسخه های جدیدتر این نرم افزار این قابلیت حذف شده است.در نسخه 6 و 6.1 و احتمالا 6.2 می توان با کپی کردن تعدادی فایل (در ادامه متن آمده است) از سیمولاتورها در نرم افزار استفاده کرد ولی در نسخه های بالاتر از جمله نسخه 7 نمی توان از سیمولاتور استفاده کرد و حتما باید برنامه ها را روی سخت افزار تست کنیم.


الف)در صورتی که نسخه 5 نرم افزار را دارید فایل های پوشه های زیر را کپی کنید:

1.extract ccs_base
2.copy to CCS_INSTALLATIN/ccsv6
    ccs_base\simulation
    ccs_base\simulation_keystone1
    ccs_base\simulation_keystone2
    ccs_base\\common\targetdb\configurations
    ccs_base\\common\targetdbconnections
    ccs_base\\common\targetdb\drivers
3.Restart CCS
4.enjoy!!

   

ب)در صورتی که نسخه 5 نرم افزار را ندارید فایل زیر را دانلود کرده و تمام پوشه های آن را در مسیر C/ti/CCSv6 کپی کنید.

Simulator_ccsv6.rar(حجم فایل 26 مگا بایت می باشد)

دوشنبه, 24 مهر 1396 ساعت 08:44

تعریف مشترک متغیرهای در درون ‍C و اسمبلی

نوشته شده توسط

 تعریف مشترک متغیرهای در درون ‍C و اسمبلی

يك راه حل ديگر اما مطمئن براي قرار دادن متغيرها درآدرس‌هاي دلخواه استفاده از فايل command ( با پسوند ".cmd") است. ديديم كه فايل command يك وسيله مناسب براي مديريت حافظه پردازنده مي‌باشد. در اين فايل مي‌توان آدرس section ها را در فضاي حافظه مشخص كرد. يكي از امكاناتي كه در نرم‌افزارCCS وجود دارد اين است كه مثلا بتوان براي متغير AD يك section جداگانه تعريف كرد و سپس آن section را در فايلcommand در آدرس 0x3FEDC8 قرار داد. در ادامه چند روش مختلف براي اين منظور توضيح داده مي‌شود. اين روشها هيچ‌كدام مزيتي بر ديگري نداشته ولي با يادگيري هر كدام مي‌توانيد در كاربردهاي مختلف مناسب‌ترين روش را انتخاب كنيد.

      نوشتن همزمان برنامه‌ها به زبان C و اسمبلي كاربردهاي زيادي دارد. در بسياري از پروژه‌ها طراحان ترجيح مي‌دهند بخشي از پروژه را به زبان اسمبلي بنويسند. به طور مثال تعدادي از توابع سيستم كه بيشترين زمان پردازش را به خود اختصاص مي‌دهند به زبان اسمبلي نوشته شده ولي براي صرفه جويي در وقت بقيه توابع به زبان C نوشته مي‌شوند. در ادامه اين فصل با برخي از مفاهيمي كه براي نوشتن برنامه‌ها به زبان C واسمبلي نياز است آشنا خواهيد شد. بنابراين كاربرد مطالب اين فصل تنها محدود به تعريف متغير AD نبوده بلكه اصول برنامه‌نويسي همزمان C و اسمبلي به عنوان يكي از روشهاي پر كاربرد توضيح داده مي‌گردد.

نكته

تمام برنامه‌هاي اسمبلي را بايد در فايلهاي با پسوند ".asm" و برنامه‌هاي C را با ".c" و برنامه‌هاي C++ را با ".cpp" نوشت. همچنين پسوند ".C" ( حرف C بزرگ) باعث مي‌شود كامپايلر فايل را از نوع C++ در نظر بگيرد. نرم‌افزار CCS با توجه به پسوند نام فايلها آنها را كامپايل مي‌كند.

پيش از ادامه مطلب نياز است يك نكته مهم در برنامه‌نويسي مشترك C و اسمبلي مرور گردد.

توجه

هنگام نوشتن يك برنامه ‌در اسمبلي ممكن است نياز باشد تا يكي از متغيرهاي برنامه‌هاي C‌ در اسمبلي استفاده گردد و يا برعكس در يك برنامه‌C ، نياز به استفاده از متغيرهاي برنامه‌هاي اسمبلي ‌باشد. در اين شرايط نام متغير يا آدرس تابع در C و اسمبلي با هم فرق مي‌كند. تمام اسامي دراسمبلي يك عدد under line) _ ( در ابتداي نامشان اضافه مي‌گردد. مثلا اگر متغيري در درون C نامش var است در فايل اسمبلي براي استفاده از آن متغير بايد از نام _var استفاده شود. ويا برعكس اگر متغيري در اسمبلي وجود دارد كه از درونC هم به آن دسترسي وجود دارد بايد در اسمبلي با يك _ اضافه تعريف گردد. مثلا اگر متغير به نام _varASM در اسمبلي وجود دارد در C نام آن varASM خواهد بود.

  مقدمه سیگنال­ها به سه دسته­ ی سیگنال­های زمان پیوسته (آنالوگ)، سیگنال­های زمان گسسته و سیگنال‎های دیجیتال تقسیم می‎شوند. سیگنال­هایی که روزانه با آن ها روبرو می‎شویم، سیگنال‎های آنالوگ هستند. سيگنال­هاي آنالوگ متغييرهاي پيوسته می­باشند. این سیگنال­ها دارای گستره‎ی تغییرات بی نهایت در دامنه هستند و برای پردازش آن ها می توان از الکترونیک آنالوگ که شامل قطعات مداری اکتیو و پسیو مانند مقاومت، خازن و سلف است، استفاده نمود. هركدام از حواس پنجگانه ما به سیگنال­هاي آنالوگ مختلفي حساس است. براي مثال گوش‎هاي ما به صدا، چشم‎هاي ما به نور و ... حساس هستند. وقتي كه ما يك سيگنال…
نکات بهینه سازی برای حلقه های for :Optimizer یا بهینه ساز کامپایلر در پردازنده های TI وظیفه بهینه سازی کد ترجمه شده توسط composer را دارد. در این پردازنده ها کامپایلر می تواند بهینه سازی را یا بر روی حجم کد و یا بر روی سرعت اجرای کد انجام دهد که این عمل در چهار سطح مختلف -o3,-o2 , -o1, -o0 انجام می گردد.در سطح (-o2) مهمترین وظیفه optimizer بهینه سازی حلقه های for است که در ادامه مواردی را ذکر می کنیم تا به optimizer کمک کند تا بهینه سازی را بهتر انجام دهد.برای آشنایی بیشتر با این سطوح…
آشنایی با نحوه ایجاد یک پروژه جدید در نرم افزار CCS نسخه 5.3 :   1) مقدمه شرکت TI  برای برنامه نویسی پردازنده های خود ، نرم افزار CODE COMPOSER STUDIO را ارائه نموده است. این نرم افزار  امکان برنامه نویسی برای تمام انواع پردازنده های ساخت این شرکت ( از جمله میکروها، DSP ها و ARMهای ) را فراهم نموده است. در واقع آشنایی با این نرم افزار دریچه ای برای کار با بسیاری از پردازنده های ساخت TI‌به روی شما باز می کند. در این صفحه به منظور آشنایی با نرم افزار یک آزمایش طراحی شده که برای…
  پردازنده‌هاي DSP‌ هم اكنون در دو حوزه جداگانه كاربرد دارند.             1-  محاسبات رياضي و پردازش سيگنال             2- به عنوان يك ميكروكنترلر پر سرعت.             در كشور ما در سالهاي اخير نياز به پردازنده‌هاي پر سرعت افزايش يافته است. اين نياز باعث شده تا عده‌اي از طراحان از ميكرو‌هاي پرسرعت تر( در حدود 50 مگا هرتز) استفاده كنند. در بعضي از كاربردها هم طراحان به DSPهايي با سرعت 150 تا 300 مگا‌هرتز روي آورده‌اند. البته اين DSPها بيش از 15 سال است كه وارد بازار شده‌اند اما ميكرو‌هاي پرسرعت به تازگي توسط شركتهايي نظير ATMEL معرفي شده‌اند.
      شروع كار با نرم‌افزار CCS3.3 شركت TI يك نرم‌افزار جامع به نام Code Composer Studio يا CCS براي تمام انواع پردازنده‌هاي ساخت خود توليد نموده است. اين نرم‌افزار تا كنون نسخه‌هاي متفاوتي داشته است كه نسخه های 2.2 ، 3.3 ، 5.3 و 6 مشهورترين نسخه‌هاي موجود مي‌باشند. از نسخه 3.3 نسبت به نسخه 4 تغییرات بسیار زیادی در ساختار نرم افزار ایجاد گردید. این تغییرات هم در ساختار ظاهری و هم در عملکردهای داخلی نرم افزار ایجاد گردید. نسخه CCS3.3 اگرچه کمی قدیمی است اما همچنان بسیاری از مهندسان ترجیح میدهند با این نسخه کار کنند. مهمترین دلیل برای این انتخاب این است که بسیاری از JTAG های قدیمی که میلیون ها تومان برای خرید آنها پرداخت شده است…
اسمبلی سری 5000 : شركت TI‌ در نرم‌افزار CCS امكان نوشتن همزمان برنامه‌هاي C و اسمبلي را فراهم نموده است. براي نوشتن يك برنامه اسمبلي بايد برنامه را در يك فايل با پسوند asm ( مثلا init.asm ) نوشت و سپس اين فايل را به پروژه اضافه نمود. نوشتن بخشي از برنامه به صورت اسمبلي ،‌ در خيلي از پروژه‌ها مي‌تواند كاربردهاي خاص خود را داشته باشد. در اين فصل به شكل مقدماتي تنها با اصول نوشتن برنامه‌هاي اسمبلي آشنا خواهيد شد و جهت آشنايي عميق‌تر، مراجع برنامه نويسي اسمبلي معرفي مي‌گردند.  

عضویت در سایت

برای اطلاع از آخرین خبرهای دنیای DSPعضو شوید